Laughter Yoga business offer

By poczuć jak może wyglądać radosna sesji jogi śmiechu w firmie proszę zobaczyć ten minutowy film – relację z zajęć mojego kolegi z Włoch. Sam prowadziłem sesje jogi śmiechu dla dużych i średnich firm, współpracowałem m.in. z  HP, P&G, PZU i Tesco, a także organizacji pozarządowych – Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Hippoland czy Fundacją Robinson Crusoe. Na każdym z tych spotkań było dużo śmiechu i zabawy, a także po spotkaniach dochodziły mnie głosy o pozytywnych skutkach jakie joga śmiechu wprowadziła w środowisku pracy.

Joga śmiechu dla firm i organizacji pozarządowych to moja specjalna oferta, potrafię przyczynić się do tego, że w bardzo szybkim czasie ludzie będą śmiać się i poczują się wyśmienicie w swoim towarzystwie, zarówno w miejscu pracy, jak i na firmowych imprezach integracyjnych i szkoleniach. Joga śmiechu pomaga zarówno integrować zespół, jak i tworzyć zdrowe, zmotywowane i radosne środowisko pracy. Pomaga też każdemu z pracowników by dzięki wzbudzonej radości i zwiększonej kreatywności szybciej wykonać zadania i wyjść zadowolonym do domu lub zabrać się za kolejne…

Jogin Śmiechu na sesji dla fundacji Hippoland

Jogin Śmiechu na sesji dla fundacji Hippoland

Jak dotąd dwukrotnie zbadano wpływ jogi śmiechu na wyniki pracowników i środowisko firmy. Najpierw w 2006 roku Laughter Yoga International zleciła naukowcom z wiodącej indyjskiej organizacji badawczej przeprowadzenie badań na grupie 200 profesjonalistów z sektora IT w Bangalore aby sprawdzić wpływ jogi śmiechu na  poziom stresu. Przez 18 dni losowo wybrana połowa pracowników uczestniczyła w 7 treningach jogi śmiechu. Przed przystąpieniem do programu i po sesjach jogi śmiechu poddano ich testom psychologicznym, immunologicznym i fizjologicznym. Rezultaty studium z Bangalore okazały się bardzo pozytywne. W grupie, która uczestniczyła w treningu jogi śmiechu zaobserwowano znaczące spowolnienie tętna i ciśnienia w krwi, pozytywne emocje wzrosły średnio 17%, a negatywne spadły o 27%. Psycholodzy odnotowali także poprawę inteligencji emocjonalnej, aleksytymia czyli prowadząca do braku rozładowania napięć i niepokoju niezdolność do rozumienia lub nazywania i wyrażani emocji spadła o 9%.

Joga śmiechu dla fundacji Hippoland

Joga śmiechu dla fundacji Hippoland

Kolejne studium przeprowadzono w USA skupiając się na osobistej efektywności w miejscu pracy, rozumianej jako wiara pracownika we własne zdolności do organizacji i przeprowadzania działań prowadzących do określonego celu. Od tego przekonania zależą decyzje, jakie ludzie podejmują, ich wytrwałość w konfrontacji z przeszkodami, a także jak się czują zmierzając do realizacji celu i ich całościowe wyniki w miejscu pracy. Testy osobistej efektywności grupa pod przewodnictwem dr Heidi Beckman z Uniwersytetu Wisconsin, dr Nathana Regiera i Judy Young przeprowadziła na grupie 33 pracowników ośrodka zdrowia na tydzień przed rozpoczęciem programu jogi śmiechu, tydzień po jego zakończeniu i 60-90 dni od zakończenia. Joga śmiechu była prowadzona jedynie przez 15 minut dziennie w ciągu 14 dni w formie podstawowych ćwiczeń opracowanych przez doktora Katarię bez stosowania humoru.

Rezultaty okazała się niezwykle budujące z pozytywnymi zmianami we wszystkich badanych obszarach, takich jak zdolność do podejmowania decyzji, optymizm,empatia, pozytywne emocje czy społeczna identyfikacja z innymi pracownikami i firmą. Szczególnie warta uwagi jest trwałość zmiany, jaką spowodowały „krótkie interwencje śmiechu”, na kilka miesięcy po zakończeniu treningu śmiechu grupa pracowników wykazywała zwiększoną o 28% zdolność wykonywania zadań. Wyniki badań są publicznie dostępne w języku angielskim tutaj.

grupowe

Jogiń Śmiechu wraz z grupą PZU. Hotel Fero Lux w Korbielowie.

Trening jogi śmiechu dla pracowników firmy, instytucji publicznej lub organizacji pozarządowej będzie dostosowany do potrzeb klienta. Oto kluczowe aspekty, na jakich mogę się skupić proponując firmie lub organizacji trening jogi śmiechu:

  • redukcja stresu fizycznego, emocjonalnego i mentalnego poprzez rozwój umiejętności swobodnego wyrażania emocji bez lęku i zwiększenia zdolności uwolnienia stłumionych emocji. Joga śmiechu tworzy środowisko  w którym można swobodnie wyrażać emocje dzięki wprowadzeniu klimatu dziecięcej zabawy i prowadzi do radosnego, zabawowego stanu umysłu. Pracownicy skupiają się tak na zabawie, że zrzucają maski i pozwalają sobie na swobodne wyrażanie emocji. Ponadto, joga śmiechu dostarcza prostego, wydajnego i bezbolesnego sposobu uwolnienia podświadomego umysłu od stłumionych emocji dzięki katharsis intensywnego śmiechu.
  • zwiększenie wydajności pracy – wydajność pracy zależy od nastroju, w jakim jesteśmy, a joga śmiechu ma potencjał zmiany nastroju w ciągu kilku minut poprzez uwolnienie do umysłu endorfin (hormonów szczęścia). Nauka mówi, że umysł potrzebuje 25% więcej tlenu niż reszta ciała aby optymalnie funkcjonować, utrzymany dzięki praktyce jogi śmiechu przez minimum 10 minut śmiech to najszybszy sposób dotlenienia organizmu i podniesienia poziomu energii.
  • budowanie zespołu ze śmiechem – „Ludzie, którzy śmieją się razem, chętnie pracują razem” powiedział znany angielski komik John Cleese przyznając po sesji jogi śmiechu w Bombaju, że joga śmiechu jest świetnym „łącznikiem” ludzi. W czasie sesji jogi śmiechu powstaje wysoce zmotywowany zespół, który dobrze się czuje razem. Budowaniu zespołu sprzyja również tworzenie postawy optymizmu, a także stymulowane za pomocą ćwiczeń poczucie, że można „przejść ze śmiechem przez wyzwania”.
  • kreatywność i zdolność do tworzenie innowacji czyli kurs na prawą półkulę– esencją jogi śmiechu jest wejście umysłu w stan dziecięcej zabawy. Taka radość zabawy (ang. playfulness) stymuluje prawą półkule mózgu, co sprzyja większej łatwości generowania nowych pomysłów, myślenia poza schematami.
  • zwiększanie uwagi podczas konferencji czy szkoleń – ludzki umysł z trudem może utrzymać uwagę przez 90 minut, a w czasach bezprzewodowego internetu jeszcze mniej. Nawet 5 czy 10 minutowa przerwa na jogę śmiechu podczas konferencji może znacząco podnieść poziom energii uczestników, sprzyjając zwiększeniu zdolności przyswajania informacji i koncentracji.
  • tworzenie przyjaznego środowiska pracy – chodzenie do firmy, w której wszyscy się śmieją wydaje się samą przyjemnością, joga śmiechu szybko rozładowuje wszelkie napięcia i sprzyja poprawie komunikacji i relacji w miejscu pracy.
  • Joga śmiechu dla zdrowia i dobrostanu (wellness) pracowników – współczesna medycyna przyznaje, że większość chorób spowodowana jest emocjami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić a także stylem życia (dieta, ćwiczenia). Ludzie biznesu nie mają często czasu aby zadbać o zdrowie, regularne ćwiczenia fizyczne. Celem wszelkich ćwiczeń fizycznych jest stymulacja bicia serca, dotlenienie organizmu, wyzbycie się toksyn. W każdej z tych czynności joga śmiechu ma świetne osiągnięcia, a do tego dodaje jakość rozluźniającej zabawy. Jest to jednak uznana praktyka dla zdrowia fizycznego, dr William Fry z Stanford University wykazał w swych badaniach, że 10 minut głośnego śmiechu powoduje równie dobre efekty, jak 30 minut wiosłowania.
Jogin Śmiechu z grupą Tesco, hotel Fero Lux w Korbielowie

Jogin Śmiechu z grupą Tesco, hotel Fero Lux w Korbielowie

Mogę przyjechać na kilka dni i na 20 minut, w góry i nad morze. Sam lub z gronem doświadczonych asystentów -liderów jogi śmiechu. Warunki uzgadniam indywidualnie. Organizacje non profit i firmy społeczne, z których społeczną misją się identyfikuję, mogą liczyć na specjalne warunki.

Bez oczekiwań, ale z otwartością na wspólny śmiech.

Piotr Bielski

Jogin śmiechu

SONY DSC